Dożynki Gminne Pod Debami -czas podziękowańi radości
Gminne Dożynki „Pod Dębami”
Dożynki w temacie PGR-u odbyły się 26 sierpnia 2023 roku w Łęczynie, przy współpracy z firmą „ROLPOL”, która obchodziła 30 lecie firmy.
Gospodarzem tegorocznych Dożynek była Wójt Gminy Stara Dąbrowa Sylwia Kalmus - Samsel, współorganizatorem firma ROLPOL reprezentowana przez prezesa spółki Bohdana Rataja. Honory starostów dożynkowych pełnili Pani Edyta i Grzegorz Stawscy. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza. Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się o godz. 15:00 od Eucharystii dożynkowej. Eucharystię celebrował proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Parlinie ks. Maciej Madej, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Witold Seredyński oraz, ks. Grzegorz Gruszka, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. Podczas Eucharystii przy Sztandarze wartę czynili OSP Parlino, oprawą muzyczną zajęła się Kapela Ludowa „Dąbrowianki”. W Korowodzie dożynkowym wzięli udział Starostowie Dożynek Państwo Edyta i Grzegorz Stawscy, Jednostka OSP z Parlina ze sztandarem, Delegacje Sołectw z koronami dożynkowymi, Wójt Gminy Stara Dąbrowa Sylwia Kalmus Samsel wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Stara Dąbrowa Panem Krzysztofem Bartnickim i Panem Bohdanem Ratajem oraz zaproszonymi gośćmi. Po Eucharystii rozpoczął się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. W inauguracji dożynek wzięli udział: Wójt Gminy Stara Dąbrowa Pani Sylwia Kalmus- Samsel oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Bartnicki. Po ceremoniale zostały wręczone kwiaty i podziękowania dla Pana Bogdana Rataja prezesa spółki ROLPOL.
Organizatorem tegorocznych dożynek było Centrum Kultury i Rekreacji w Starej Dąbrowie. Dożynki odbyły się w Łęczynie gmina Stara Dąbrowa.
Estetyką werbalną podczas tegorocznych dożynek zajęła się konferansjer, dziennikarka, copywaiter Aleksandra Stankiewicz- Zalewska. Spółdzielnia Socjalna Pod Dębami przygotowała miejsce wydarzenia, zadbała o porządek w miejscowości Łęczyna. Strefa malucha podczas tegorocznych dożynek była wyjątkowo bogata, znajdowały się między innymi takie atrakcje jak: elektryczna kolejka, trzy dmuchane zamki oraz animator, stoiska z możliwością zakupu zabawek. Zabawie nie było końca, O Strefę ruchu, strefę medyczną i ppoż. zatroszczyła się Ochotnicza Straż Pożarna: Parlino, Stara Dąbrowa, Nowa Dąbrowa. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza również brała udział w dożynkach. W strefie wystawców można było uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i dorosłych przeprowadzonych przez; ATF, jak również w wiosce edukacyjnej żywej historii prowadzoną przez Michała Teodorowicza. Tematem wioski był „Czar PRL”. Można było cofnąć się w czasie zobaczyć, jak wyglądało wtedy życie zwykłego Kowalskiego. Ile zarabiał i jak spędzał czas. Co było dla niego codziennością, a dla nas jest już nie znane. Można było odwiedzić stanowiska: posterunek MO - Odwiedzający poddani zostali "rutynowej" kontroli, dom z PRL-u - ekspozycja z przedmiotami z PRL- tu każdy uczestnik mógł poznać warunki życia przysłowiowego "Kowalskiego". W garderobie była możliwość przymierzenia strojów z epoki oraz wykonania pamiątkowych zdjęć w "Atelier". Towarzyszyła temu stanowisku także wystawa tematycznego sprzętu fotograficznego. Na każdym stanowisku były przygotowane zadania z wiedzy lub umiejętności na zaliczenie. Uczestnicy wydarzenia, mieli możliwość zdobywać zaliczenia, a dla pierwszych, którym się udało, przygotowane były klimatyczne upominki. Na stanowiskach można było zakupić specjalnie wykonane wypalane w drewnie magnesy promujące gminę Stara Dąbrowa, świece, rękodzieło, miody z naszej lokalnej pasieki „Pasieka u Słowika”, wystawę broni zorganizował Pierwszy Szczeciński Klub Strzelecki. W strefie gastronomicznej wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich: Aktywne Kobiety Parlino, Dąbrowianki, Storkówko, Koło Gospodyń Wiejskich z Chlebowa. Gastronomią zewnętrzna: Nowak, Food- Trak, kawiarnia oraz gofry. Od godz.16:00 rozpoczęła się część artystyczna, pokaz sprzętu pożarniczego oraz zabawy dla dzieci. Program dożynek obejmował wydarzenia artystyczne, wśród nich: Teatr Rozmaitości Gwitajcie, w koncercie „PRL” czyli Piosenki Raczej Lubiane „Kabaret KaŁaMasz który przedstawił nam dalsze losy słynnej ławeczki w serialu” Ranczo”. Gwiazda wieczoru disco polo MARKUS P. Program artystyczny w klimacie PRL-u w tańcu wykonała, grupa dziewcząt Seniority z UTW w Stargardzie. Nie zabrakło również naszego dąbrowskiego piosenkarza coverowego Tomasza Pluty. Zabawę do rana rozkręcił DJ Kiero. Czas PRL- u, przybliżył nam Michał Teodorowicz wraz ze swoją wioską Żywej historii - edukacji historycznej. Program dożynek również obejmował w dziedzinie Kulinarnej, warsztatowej oraz zajęć dla najmłodszych. Można było podziwiać i zakupić rękodzieło, swojskie jadło, wyroby i zabawki. Dla dzieci były animacje, gry i zabawy, elektryczna kolejka. Na terenie firmy Rolpol można było zobaczyć sprzęt rolniczy z czasów PGR-u jak i nowoczesne maszyny rolnicze. Wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami i hodowcami z terenu gminy Stara Dąbrowa, przedstawicielami instytucji gminnych i firm, w uroczystości dożynkowej wzięli udział: Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski, Teresa Kalina, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Marcin Przepióra, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Wilkosz, Starosta Stargardzki, Ewa Węgielnik, Arkadiusz Rozwód, Paweł Grobelny, Radni Powiatu Stargardzkiego, Danuta Ankutowicz, Wójt Gminy Marianowo, Bohdan Rataj, Prezes ROLPOL Sp. z o.o., Krzysztof Bartnicki, Przewodniczący Rady Gminy w Starej Dąbrowie, Anna Pawlak, Regionalny Dyrektor ds. inwestycyjnych w BKG, Stanisław Kopeć, Poseł na Sejm RP, Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, placówek oświatowych.
Na tegoroczne dożynki zostały przygotowane i przeprowadzone konkursy:
1. Na najpiękniejszą koronę dożynkową, do konkursu przystąpiło 9 Sołectw: Łęczyna, Stara Dąbrowa (miejsce II), Storkówko, Parlino, Chlebowo (miejsce III), Tolcz, Krzywnica (miejsce I), Nowa Dąbrowa, Załęcze.
2. Konkurs na najsmaczniejsze dąbrowskie danie. Konkurs przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich. Do konkursu przystąpiło: KGW Chlebowo(miejsce III), KGiGW Storkówko, KGW Stara Dabrowa(miejsce I), KGW Aktywne Kobiety Parlino (miejsce I)
3. Konkurs na najlepsze ciasto czasów PRL. Konkurs przeznaczony dla mieszkańców gminy Stara Dąbrowa. W tej konkurencji brało udział 13 ciast: Marta Aniszewska Bartosik(miejsce I), Dorota Bilska(miejsce II), Magdalena Grabska(miejsce III)
4. Konkurs Sołectw o dębówkę- kiszenie kapusty. W konkursie udział wzięły 2 sołectwa: Sołectwo Stara Dąbrowa(miejsce I), Sołectwo Tolcz(miejsce II)
5. Konkurs Sołectw o dębówkę-dojenie krowy. W konkursie udział wzięły 4 drużyny: KGW Stara Dąbrowa (miejsce III), Sołectwo Tolcz, Sołectwo Chlebowo (miejsce II), Sołectwo Stara Dąbrowa (miejsce I)
Podczas tegorocznych dożynek został rozstrzygnięty również turniej o puchar Wójta w tenisa stołowego. I miejsce i tym samym puchar Wójta zdobył pan Andrzej Łodyga, II miejsce M Bogucki, III miejsce Kacper Bil, IV miejsce Ksawery Stępiński.
Wójt Gminy Stara Dąbrowa Sylwi Kalmus Samsel ufundowała bony podarunkowe dla każdej korony zgłoszonej w konkursie Na najpiękniejszą koronę dożynkową.Część atrakcji dla dzieci w kwocie, zostały zrealizowane w ramach projektu W rodzinie siła! Współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020- środki pozyskane przez GOPS w Starej Dąbrowie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze wspaniałe wydarzenie, byli to:
-ROLPOL Sp. z o.o.
-Stargardzkie Centrum Nauki Filary
-Krystyna Staniszewska – Sklep spożywczo-przemysłowy
-ENEA OŚWIETLENIE
-Tadeusz Błaszczyk, Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe
-STYL-BUS, Eugeniusz Dyba
-PROBUD Przemysła Przybylski
-Andrzej Łodyga Usługi Remontowo Budowlane ENDIBUD
-Inter-Broker
-Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
-Hurtownia kwiatów AGAWA
-Piotras, Stolarstwo Piotr Krzysztofik
-AGROCHLEB SP. z o.o., Chlebówko
Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom Łęczycy za przepięknie udekorowane posesję oraz bardzo dobrze oznaczony dojazd do miejsca wydarzenia. Wasze starania przyczyniły się sukcesu Dożynek Pod Dębami oraz wspaniałego i wspólnego świętowania.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!